3 راهکار رفع نشتی آب نما

اب نما و نشتی ابنما

نشتی آب از خرابی های رایجی است که برای اکثر سازه های آبی اتفاق می افتد در این مقاله به بررسی نشتی اب نما پرداخته ایم و برای رفع این مشکل 3 راهکار پیشنهاد داده ایم.

اب نما به حوضچه یا استخرهای کوچکی که اب در انها گردش دارد گفته میشود که در مکان های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و جنبه تزئینی و زیبایی دارد.

در اب نماها مقدار مشخصی آب توسط پمپ و سایر تجهیزات در گردش است و معمولا نشتی و کم شدن آب در انها به سختی قابل تشخص است، مگر در مواردی که نشتی اب زیاد باشد.

معمولا مشکلات اب نماها مشابه مشکلات استخرها است و این دو تفاوت های زیادی با یکدگیر ندارند به همین دلیل از راه حل های گفته شده می توان برای رفع نشتی استخر هم استفاده کرد.

اب نما دیواری

چرا رفع نشتی اب نما مهم است؟

نشتی آب در اب نما و استخر یک ایراد محسوب میشود، شما هر چقدر سریعتر علت خرابی را تشخیص و مشکل را رفع کنید بهتر است به این دلیل که نشتی اب باعث خرابی سایر قسمت های ابنما و استخر می شود.

زمانی که اب نما یا استخر شما دچار نشتی شده است، نفوذ اب و رطوبت به لایه های زیری اب نما به مرور زمان باعث خرابی زیر ساخت ابنما یا استخر شما میشود و در اینده قسمت های بیشتری از اب نما / استخر شما دچار خرابی میشود.

همچنین در استخرها نشتی و کم شدن اب باعث هدر رفت اب و افزایش هزینه ها میشود. و بهتر است در سریعترین زمان نسبت به عیب یابی و رفع مشکل اقدام کنید.

اب نما فواره دار

دلایل نشتی اب نما

عوامل مختلفی می تواند باعث خرابی و نشتی اب نما شود، به طور مثال عدم عایق بندی درست و استفاده از عایق های بی کیفیت می تواند باعث خرابی عایق و نشتی اب نما یا استخر شود.

یخ زدگی در زمستان هم از عوامل بسیار شایعی است که باعث خرابی تاسیسات و سازه استخر / ابنما میشود. البته عوامل دیگری مانند: مشکل در سازه، اتمام عمر مفید عایق و سازه و… هم در برخی موارد باعث خرابی و نشتی اب در اب نماها و استخرها می شود.

 

تشخیص نشتی اب نما

برای رفع مشکل نشتی اب در اب نما و استخر شما در ابتدا باید محل نشتی اب را شناسایی کنید و سپس با توجه به نوع خرابی و علت نشتی اقدام به رفع مشکل کنید.

در اب نماها و استخرها شما باید چند قسمت را مورد بررسی قرار دهید؛ در ابتدا باید اطراف لوله های ورودی و خروجی اب را مورد بررسی قرار دهید، در بسیار از موارد نشتی اب از این قسمت ها اتفاق می افتد. یکی از دلایل اثابت نشتی از اطراف لوله ها بدین صورت است که اب استخر / اب نمای شما تا زیر لوله ها کم میشود و سپس کم شدن اب متوقف می شود.

اگر اب نما یا استخر شما کاشی شده است احتمال نشتی از درز کاشی ها و قسمت بندکشی زیاد است، در صورتی که از مواد با کیفیت برای بندکشی کاشی ها استفاده نشده باشد معمولا نشتی اب از این قسمت ها اتفاق می افتد.

اگر استخر / اب نمای شما سالیان زیادی است که مورد استفاده قرار گرفته است به دلیل اتمام عمر مفید سازه و عایق احتمالا دچار مشکل شده است و باید به کلی مورد بررسی قرار بگیرد و نقاط اسیب دیده و سالم شناسایی شود.

خرابی اب نما

راهکارهای رفع نشتی اب نما / استخر

همان طور که خواندید به دلایل مختلفی ممکن است نشتی اب در اب نما یا استخر اتفاق بیفتد؛ در صورت بروز هر کدام از موارد بالا شما باید از روش مختلفی برای ترمیم و رفع نشتی استفاده کنید.

در مواقعی که نشتی اب مرطوب به تاسیسات و اطراف لوله های ورودی و خروجی است شما باید با استفاده از عایق ها و ماستیک های درزگیر مخصوص اطراف لوله های ورودی خروجی و چراغ های موجود در استخر / اب نما را دوباره عایق بندی کنید و بعد مجددا تست اب گیری کنید.

اگر نشتی اب استخر شما از درز ها و بندکشی های کاشی است شما دو راهکار برای رفع این مشکل دارید، روش اول می توانید با استفاده از پودر بند کشی و سایر مواد، اقدام به بندکشی مجدد فضای بین کاشی ها کنید (در ابتدا باید فضای بین کاشی ها را خالی کنید).

و در روش دوم شما می توانید از پرایمر و عایق های بدون رنگ مانند چسب اب بندی اذر اس 701، پرایمر ریف ایران و… استفاده کنید، این مواد به صورت شفاف و بدون رنگ برای عایق بندی مورد استفاده قرار میگیرند و شما باید مقدار مشخصی از این مواد را با اب یا سایر حلال ها رقیق کنید و بعد با چرتکه روی کل سطح استخر / اب نما چند لایه اجرا کنید.

در نهایت اگر استخر / اب نمای شما قسمت های اسیب دیده زیادی دارد و زمان زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد، شما باید اقدام به بازسازی استخر یا ابنمای خودتان کنید و مجددا عایق بندی کنید.

البته در مواردی که شما برای عایق بندی از ایزوگام استفاده کرده اید، روش ترمیم و رفع مشکل شما متفاوت است و در صورت امکان باید از روش های ترمیم ایزوگام استفاده کنید و یا می توانید از ایزوگام مایع جهت ترمیم استفاده کنید، البته ترمیم استخرهایی که با ایزوگام عایق شده اند کمی مشکل است.

 

بهترین عایق برای رفع نشتی اب

استفاده از عایق های پلیمری نسل جدید به دلیل کاربردها و نحوه استفاده اسان نسبت به سایر روش های عایق بندی مثل ایزوگام و قیرگونی، برتری دارد. و امروزه استفاده از عایق های پلیمری در حال گسترش و انواع مختلفی از این نوع عایق ها با کاربرد های مختلف در بازار موجود است.

تمام موارد گفته شده در این مقاله برای اب نما مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل شباهت زیاد ساختاری استخر و اب نما می توانید این روش ها را کمی تفاوت برای استخرتان هم مورد استفاده قرار دهید.

نشتی حوضچه

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی نحوه عایق بندی و رفع مشکل نشتی اب در اب نما و استخر پرداختیم. به صورت خلاصه شما برای رفع مشکل نشتی اب ابتدا باید محل و علت به وجود امدن مشکل را تشخیص دهید و بعد متناسب به مشکل به وجود امده اقدام به تعمیر و رفع مشکل نشتی اب کنید.

 

تمامی محصولات و موارد گفته شده در شرکت ایزوفیکس موجود است و شما می توانید با تماس با شماره های زیر اقدام به کسب اطلاعات و سفارش کنید.

09155595067

09190958620

(تماس با شماره های بالا هیچ گونه هزینه های اضافی برای شما ندارد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button