پرایمر ایزوگام – انواع و کاربردها

پرایمر ایزوگام

پرایمر ایزوگام در صنعت عایق بندی و ایزوگام برای زیر سازی قبل از نصب ایزوگام استفاده میشود، در این مقاله به بررسی انواع پرایمر، کاربردها، نحوه استفاده و مواد تشکیل دهنده پرایمر پرداخته ایم؛ در ادامه همراه ایزوفیکس باشید…

رقیق کردن پرایمر ایزوگام

پرایمر چیست؟

پرایمر در صنایع مختلف به عنوان ماده ای برای زیرسازی سطوح استفاده میشود، پرایمر ایزوگام هم برای زیر سازی ایزوگام مورد استفاده قرار میگیرد. هر چند که مدل و مواد اولیه هر نوع پرایمر در صنایع مختلف متفاوت است اما کاربرد نهایی پرایمرها یکسان است.

 

انواع پرایمر ایزوگام

پرایمر ایزوگام در مدل های مختلفی توسط شرکت های مختلفی اماده و عرضه میشود. جدای از دسته بندی پرایمر ها بر اساس شرکت تولید کننده می توان پرایمر ها را به انواع کلی زیر دسته بندی کرد:

  • پرایمر های پایه آب
  • پرایمر های حلالی (تینر ،بنزین و…)
  • پرایمر های قیری

با توجه به دسته بندی گفته شده هر کدام از این پرایمر ها با توجه به نوع حلالی که دارند دسته بندی شده اند. در پرایمرهای پایه اب حلال اصلی این پرایمر ها اب است و در دسته دوم از بنزین و سایر مشتقات نفتی به عنوان حلال پرایمر استفاده میشود، و در نهایت دسته بندی اخر از قیر و سایر مواد معدنی ساخته شده و بیشتر در راه سازی و اسفالت کاربرد دارد.

مواد تشکیل دهنده پرایمر ایزوگام

بسته به نوع، شرکت وکاربرد پرایمرها از مواد مختلفی ساخته شده اند، به طور مثال پرایمر ایزوفیکس بر پایه قیر بوده و در دسته پرایمر های حلالی قرار می گیرد.

دیگر مدل های پرایمر با توجه به موارد گفته شده بر پایه مواد خاصی ساخته می شوند اما در 80 درصد پرایمر های ایزوگام از قیر به عنوان ماده اصلی استفاده می شود.

یکی از دلایل استفاده از قیر برای پرایمرهای ایزوگام هم خانواده بودن ایزوگام و پرایمر است که در هر دو قیر به کار رفته و این هم خانواده بودن باعث ایجاد چسبندگی بیشتر دولایه به یکدیگر میشود.

زیر سازی ایزوگام با پرایمر

دلایل استفاده از پرایمر ایزوگام

همان طور که گفتیم پرایمر ایزوگام به دلیل زیر سازی ایزوگام استفاده میشود. استفاده از پرایمر ایزوگام باعث میشود تا سطح زیر کار ایزوگام یک دست و صاف باشد و به دلیل هم خانواده بودن باعث چسبندگی بیشتر ایزوگام به سطح زیر کار میشود.

همچنین استفاده از پرایمر باعث افزایش مقاومت ایزوگام به رطوبت و اب میشود علاوه بر این پرایمر ها قابلیت سرد اجرا بودن دارند و برای استفاده از پرایمر نیازی به گرم کردن و اتش نیست.

استفاده و اجرا پرایمر نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی ندارد همچنین پرایمرهای حلال اب قابل اشتعال نیستند و در هنگام استفاده خطر کمتری دارند. همچنین پرایمر ها در مقابل شرایط اب و هوایی مختلف مقاوم هستند. برای خشک شدن بسته به ضخامت پرایمر و شرایط اب و هوایی منطقه شما زمانی حدود 10 الی 12 ساعت برای خشک شدن کامل پرایمر نیاز است.

این موارد گفته شده گوشه ای از فواید استفاده از پرایمر بود و علاوه بر این موارد استفاده از پرایمر برخی ویژگی های مفید دیگری هم دارد. اما در هر صورت استفاده کردن از پرایمر بهتر است و در صورت داشتن بودجه کافی پیشنهاد میشود از یک لایه پرایمر به عنوان زیرساز ایزوگام استفاده کنید.

اما نکته مهم در استفاده از پرایمر اجرا صحیح و درست ان است، در صورت نصب غیر اصولی، رقیق کردن بیش از حد و… پرایمر ایزوگام خاصیت اصلی خود را از دست می دهد و اگر در هنگام اجرا پرایمر با محلی برخورد داشت سریعا پرایمر را تمیز کنید در صورتی که پرایمر خشک شود پاک کردن ان از محل بسیار سخت و مشکل است.

 

سخن پایانی

به صورت خلاصه استفاده از پرایمر ایزوگام می تواند باعث افزایش کیفیت نصب و عمر مفید ایزوگام شما شود، ایزوگام ها در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند و در صنایع گوناگونی کاربرد دارند، اما در نهایت همه پرایمر ها به عنوان زیرسازی مورد استفاده قرار میگیرند.

همچنین برند های مختلفی اقدام به تولید پرایمر های مختلف بر پایع قیر، اب، بنزین و سایر حلال ها می کنند که هر کدام ویژگی ها و کیفیت مختلفی دارند.

پرایمر ایزوفیکس که با برند حبرکس شناخته میشود از جمله پرایمر های پایه قیر پلیمری بوده و دارای چسبندگی . کیفیت بالایی است برای استعلام قیمت و اطلاعات بیشتر به صفحه پرایمر ایزوگام در بخش محصولات سایت مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button