مزایای استفاده از ایزوگام مایع

عایق ایزوفیکس رطوبتی

ایزوگام مایع به عنوان جایگزین و ترمیم کننده ایزوگام مورد استفاده قرار می گیرد، این محصول جزء عایق های رطوبتی محسوب می شود و کاربردهای مختلفی دارد؛ در این مقاله به بررسی مزایای استفاده از ایزوگام مایع پرداخته ایم.

 

معرفی ایزوگام مایع

ایزوگام مایع تهیه شده از قیر و الیاف پلیمری است. که به رنگ مشکی و در بسته بندی های 1، 4، 10، 16، 20 لیتری موجود است. از این محصول می توان به عنوان جایگزین ایزوگام (اجرا به صورت دو لایه همراه با مش فایبرکلاس) و برای ترمیم ایزوگام استفاده کرد، در ادامه به بررسی مزیت های استفاده از این عایق رطوبتی پرداخته ایم.

در واقع ایزوگام مایع همان قیر است که با اضافه کردن الیاف و پلیمر، اصلاح ساختار شده و برای عایق بندی انواع سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. ایزوگام مایع بر پایه قیر درجه یک پالایشگاهی تولید می شود.

عایق کاری سقف

برخی از مزایای ایزوگام مایع ایزوفیکس

مقاومت در برابر گرما و سرما

حتما برای شما هم پیش امده است که در فصل های گرم سال شاهد روان شدن قیرهای پشت بام و ایزوگام ها بوده اید، در مورد قیر و ایزوگام با افزایش دما و گرم شدن هوا به دلیل عدم مقاومت، قیر به کار رفته شل شده و روان میشود.

این مورد باعث میشود تا در فصل های گرم سال ایزوگام و قیرگونی شما دچار مشکل شود، همچنین در فصل های گرم سال به دلیل روان شدن قیر، شما نمی توانید روی پشت بام راه بروید.

علاوه بر این در مناطق سرد سیر و فصل های سرد سال در صورت وجود سرمای زیاد قیر حالت کاملا شکننده پیدا می کند و با کوچکترین فشاری شکسته میشود.

به همین دلیل استفاده از ایزوگام و قیر گونی در مناطق گرم سیر کشور مانند اهواز و خوزستان و یا مناطق سرد سیر مانند کردستان و… با چالش جدی روبه رو است. به دلیل به کار رفتن الیاف و پلیمرهای خاص در ترکیب ایزوگام مایع ایزوفیکس، ایزوگام مایع در برابر گرما و سرما مقاومت دارد و در مناطق گرم سیر روان و شل نشده و در مناطق سرد سیر مانند قیر خشک و شکننده نمی شود.

اجرا روی دیوار

مقاومت فشار مثبت و منفی

ایزوگام معمولی قابلیت تحمل فشار منفی را ندارد و در صورتی که آب یا رطوبت از پشت به سطح ایزوگام نفوذ پیدا کند؛ ایزوگام از سطح کار جدا میشود و به اصطلاح طبله می کند.

اما ایزوگام مایع به دلیل حالت مایع داشتن و ترکیبات خاصی که در ان به کار رفته است، هم دارای مقاومت فشار منفی و هم فشار مثبت است و درصورتی که به یک قسمت رطوبت از قسمت پشت نفوذ کند، از سطح زیر کار جدا نخواهد شد و رطوبت به سایر قسمت ها نفوذ نخواهد کرد.

 

اب گریزی و عدم جذب رطوبت

اب گریزی و عدم جذب رطوبت از مواردی است که در ایزوگام مایع وجود دارد اما در مواردی که برای مدت طولانی ایزوگام با اب و روطوبت در ارتباط باشد به مرور زمان، رطوبت و نم به سطح زیر کار نفوذ کرده و باعث خرابی ایزوگام میشود.

به همین دلیل در مواردی که از ایزوگام برای عایق بندی استفاده میشود معمولا بعد از ایزوگام یک لایه سیمان، اجر و… اجرا میشود و بعد کاشی، موزاییک و… انجام میشود تا رطوبت و اب با ایزوگام تماس مستقیم نداشته باشد و باعث خرابی ایزوگام نشود.

اما ایزوگام مایع کاملا اب گریز است و هیچ گونه جذب ابی ندارد، در این پست از پیج ایزوفیکس در اینستاگرام میتوانید کلیپ تست اب گریزی ایزوگام مایع را مشاهده کنید.

اجرا ایزوفیکس روی سقف

ترمیم راحت و اسان

ترمیم ایزوگام همان طور که در این مقاله توضیح داده ایم روش های مختلفی دارد اما بهترین روش استفاده از مواد و عایق های پلیمری برای ترمیم ایزوگام است.

در ایزوگام مایع معمولا خرابی به صورت نقطه ای اتفاق می افتد و نیازی به ترمیم مجدد کل سطح کار نیست، برای ترمیم نقاط اسیب دیده هم ابتدا سطح کار تمیز میشود و مجدد با ایزوگام مایع قسمت اسیب دیده ترمیم میشود.

هزینه لکه گیری و راحتی اجرا ترمیم ایزوگام معمولی بسیار بیشتر از ترمیم ایزوگام مایع است، و همچنین برای ترمیم ایزوگام مایع نیازی به فرد متخصص نیست و شخص می تواند خودش به تنهایی ایزوگام اسیب دیده را ترمیم کند.

 

مقرون به صرفه برای ترمیم

استفاده از ایزوگام مایع به عنوان جایگزین ایزوگام به دلیل هزینه های جانبی ممکن است هم قیمت با استفاده از ایزوگام معمولی تمام شود و تفاوت قیمتی زیادی نداشته باشد؛ اما لکه گیری با ایزوگام مایع به صرفه و اسان تر است.

برای ترمیم ایزوگام های قدیمی به دلیل سادگی اجرا، هم خانواده بودن، قیمت مناسب و… استفاده از ایزوگام مایع بهترین گزینه به شمار میرود. توضیحات بیشتر این قسمت را در مقاله روش های لکه گیری ایزوگام اورده ایم و از توضیح دوباره خودداری می کنیم.

 

سایر مزیت ها

استفاده از ایزوگام مایع نسبت به قیرگونی و ایزوگام دارای وزن کمتری است و این مورد در متراژ های بالا باعث کاهش وزن زیادی می شود. اجرا اسان و عدم نیاز به گرم کردن، کاهش خطر، عدم نیاز به تجهیزات خاص و فرد متخصص و… هم جزو ویژگی های ایزوگام مایع است که در مقالات و پست های قبلی به صورت مفصل تکرار و اورده شده است.

 

اجرا با پیستوله ایزوفیکس

 

نتیجه گیری

همان طور که خواندید استفاده از ایروگام مایع مزایای متعددی دارد، اما به دلیل شناخت کمتری مردم نسبت به نسل جدید عایق ها و عدم اعتماد بسیاری از افراد برای عایق بندی از ایزوگام و قیر گونی استفاده می کنند، که در برخی مواد در اینده باعث مشکلات جدی و صرف هزینه های زیادی برای ترمیم صرف می شود.

امروزه استفاده از عایق های پلیمری در حال افزایش است و عایق های پلیمیر نسل جدید در بسیاری از کارها جایگزین استفاده از قیرگونی و ایزوگام میشوند. ویژگی مشترک این عایق ها راحتی اجرا، ویژگی های بیشتر نسبت به ایزوگام، قیمت مناسب تر و… است که باعث محبوبیت این محصولات شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button