روش های ترمیم ایزوگام اسیب دیده

ترمیم ایزوگام ایزوفیکس

برای ترمیم ایزوگام روش های مختلفی وجود دارد، در این مقاله به بررسی و توضیح این روش ها پرداخته ایم. ایزوگام جزو عایق های رطوبتی با طول عمر حدود 10 سال هستند اما بسته به شرایط استفاده و وضعیت اب و هوایی برای ایزوگام ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که شما مجبور به تعمیر ایزوگام شوید.

در بیشتر موارد شما اصلا نیازی به تعویض و ایزوگام کردن مجدد سطح ندارید و تنها لازم است تا قسمت اسیب دیده را تعمیر کنید. اگر از دلایل خرابی ایزوگام اطلاع ندارید پیشنهاد میشود تا مقاله 6 مورد از دلایل خرابی ایزوگام را مطالعه کنید تا بتوانید بهتر از ایزوگام تان نگهداری کنید و با دلایل خرابی اشنا شوید.

ایزوگام

تشخیص خرابی ایزوگام

خرابی ایزوگام بیشتر به صورت نشتی اب و نم زدگی مشاهده میشود در مواردی هم پارگی و ضربه خوردگی باعث خرابی ایزوگام میشود اما در نهایت مشکل اصلی که در اثر خرابی ایزوگام برای شما دردسر ایجاد میکند همان نشتی اب و رطوبت است.

زمانی که ایزوگام شما به هر دلیلی دچار مشکل میشود، اب از محدوده اسیب دیده به لایه های زیری ایزوگام نفوذ می کند و باعث دو مشکل اساسی میشود:

  • خرابی و نم زدگی سقف و دیواره ها
  • خرابی بیشتر ایزوگام

معمولا افراد زمانی متوجه خرابی ایزوگام میشوند که دیواره ها و سقف ساختمان دچار نم زدگی و رطوبت میشود، البته هر چه شما زودتر و سریع تر بتوانید مشکلات ایزوگم را تشخیص و رفع کنید بهتر است.

در مورد دوم، نم زدگی و نفوذ اب به سطح زیر کار ایزوگام باعث میشود تا ایزوگام های اطراف ناحیه اسیب دیده از سطح کار جدا شوند و به اصلاح بادکرده یا ایزوگام طبله میکند. در این موارد با گذشت زمان علاوه بر نم زدگی ساختمان، سطح بیشتری از ایزوگام شما دچار خرابی میشود.

قیرگونی ایزوگام کاری

روش های ترمیم ایزوگام خراب

به صورت کلی دو روش برای تعمیر ایزوگام خراب وجود دارد:

  • تعویض و ایزوگام مجدد کل سطح
  • لکه گیری یا ترمیم نقطه ای

در روش اول هنگامی که ایزوگام مشکلات زیادی دارد و به نوعی عمر مفید ایزوگام تمام شده کل سطح کار مجددا ایزوگام کاری میشود، این روش هزینه زیادی دارد اما نصب ایزوگام جدید اصولی ترین راه برای برطرف کردن مشکلات است.

در برخی موارد ایزوگام اسیب دیده جدا میشود و در برخی موارد هم ایزوگام جدید روی ایزوگام قدیمی اجرا میشود. البته اگر ایزوگام قدیمی از نوع فویل دار است در ابتدا فویل روی ایزوگام سوزانده میشود و سپس لایه جدید اجرا میشود.

 

مانند عایق کاری استخر و… سطح زیر کار برای ایزوگام کاری هم اهمیت زیادی دارد و در صورتی که سطح زیر کار ایزوگام شرایط زیر را نداشته باشد باید ابتدا سطح زیر کار ایزوگام اماده شود و بعد اقدام به نصب ایزوگام کرد:

  1. باید صاف و یکدست باشد یا با هزینه کمی قابل صاف شدن باشد
  2. سطح زیر کار ایزوگام باید به صورت اصولی شیب بندی شده باشد
  3. باید سالم باشد و اصل سازه نباید مشکل داشته باشد

در روش دوم شدت اسیب دیدگی ایزوگام کم است و نیازی به تعویض کامل ایزوگام نیست در این موارد افراد با روش های مختلفی اقدام به ترمیم نقاط اسیب دیده ایزوگام می کنند. در ادامه برخی از این روش ها را بررسی کرده ایم.

ترمیم ایزوگام اسیب دیده

شناسایی محل خرابی

محل خرابی و نوع خرابی برای ترمیم ایزوگام قدیمی از نکات مهم است که قبل از ترمیم باید در نظر بگیرید، مشکلات ایزوگام بیشتر در قسمت اورلب ها رخ می دهد. اولب به نقاط کناری ایزوگام گفته میشود که دو لایه حدود 10 سانت روی هم قرار گرفته اند.

از دیگر مکان هایی که خرابی بیشتری دارد می توان به قسمت  ناودان ها و زیر کولر های آبی اشاره کرد، در این محل ها به دلیل وجود آب و رطوبت به مدت طولانی خرابی بیشتری اتفاق می افتد.

شناخت محل خرابی برای ترمیم و لکه گیری ایزوگام مهم است و با توجه به نوع و مدل خرابی روش های مختلفی برای ترمیم ایزوگام استفاده میشود.

 

ترمیم با قیر گونی

در این روش با استفاده قیر محل های اسیب دیده ترمیم میشود، در این روش ممکن است از کیسه های قیر گونی که به کیسه های چتائی شناخته میشوند هم استفاده شود.

مشکل اصلی این روش خطر قیر گونی و مقاومت کم قیر به تغییرات اب و هوایی است، قیر گونی باید توسط افراد با تجربه انجام شود و خود قیر گونی به دلیل کار با قیر داغ خطر سوختگی های شدید به همراه دارد.

قیر در شرایط اب و هوایی گرم روان میشود و حرکت می کند در شرایط اب و هوایی سرد، قیر خشک و شکننده میشود. همچنین برای قیر گونی شما نیاز به تجهیزات و افراد متخصص دارید و یک فرد عادی به تنهایی توانایی انجام عملیات قیر گونی را ندارد. علاوه بر این خطر سوختگی، درست انجام نشدن قیر گونی، گرم کردن قیر و…. را هم به همراه دارد.

ترمیم ایزوگام با قیر

ترمیم با ایزوگام

در این روش از خود ایزوگام برای ترمیم ایزوگام قدیمی استفاده میشود، سطح روی کار قسمت اسیب دیده تمیز میشود و متناسب با نوع اسیب دیدگی یک تکه ایزوگام جدید روی قسمت اسیب دیده نصب میشود.

اکثر لکه گیری ها و ترمیم ایزوگام امروزه با این روش انجام میشود، مشکل اصلی این روش این است که در دراز مدت به دلیل ناهمسطح بودن سطح ترمیم شده و ایزوگام قدیمی، در قسمت اورلب ها خاک، آب و رطوبت جمع شده و باعث جدا شدن ایزوگام ترمیمی از طرح کار میشود.

البته ممکن است ایزوگام شما با این روش ترمیم شده باشد و سال های زیادی هم به درستی کار کند اما در موارد زیادی برای قسمت های ترمیم شده مجددا مشکلاتی به وجود می اید. همچنین در این روش شما باز هم نیاز به نیروی متخصص و ابزار برای پیاده سازی این روش دارید.

طبله کردن ایزوگام

ترمیم با ایزوگام مایع

ایزوگام مایع از محصولات شرکت ایزوفیکس است که بر پایه قیر تولید میشود، این محصول از قیر پلیمیر و الیاف تشکیل شده است و می تواند جایگزین ایزوگام یا برای ترمیم ایزوگام مورد استفاده قرار گیرد.

در ایزوگام مایع ما سعی کرده ایم با اضافه کردن الیاف و پلیمر های خاص به قیر پالایشگاهی مشکلات قیر را کمتر کنیم. به طور مثال ایزوگام مایع در برابر گرما و سرما و در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بالایی دارد.همچنین کاملا اب گریز است و جذب اب ندارد. به دلیل مایع بودن، بعد از اجرا مشکلی بابت ناهمسطح بودن با ایزوگام به وجود نمی اید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول به مقاله توضیحات ایزوگام مایع مراجعه کنید، برای انجام لکه گیری با ایزوگام مایع شما نیازی به نیروی متخصص، ابزار و اتش ندارید؛ علاوه بر این هزینه تعمیر با ایزوگام مایع از سایر روش ها کمتر است.

امروزه علاوه بر ایزوگام مایع ایزوفیکس محصولات برندها و شرکت های دیگر هم به بازار عرضه شده اند اما مهم ترین نکته این است که امروزه با وجود عایق های پلیمری جدید، استفاده از ایزوگام و قیرگونی برای ترمیم ایزوگام اصلا توصیه نمیشود، و بازار به سمت استفاده از عایق های پلیمری می رود و پیش بینی میشود در اینده عایق های پلیمری جایگزین ایزوگام شود.

ترمیم ایزوگام

نتیجه گیری

همان طور که خواندید در این مقاله به بررسی روش های رفع مشکل و ترمیم ایزوگام پرداخته ایم، در سال های قدیم از قیرگونی برای عایق بندی و لکه گیری استفاده میشد اما به تدریج وقتی افراد با کارایی ایزوگام اشنا شدند کم کم لکه گیری و عایق بندی با ایزوگام رواج پیدا کرد امروزه هم نسل بعدی ایزوگام عایق های پلیمری هستند که رفته رفته با اشنا شدن افراد با این عایق ها و ویژگی های انها، کم کم جای ایزوگام را خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button