روش های آب بندی بتن استخر

اب بندی بتن

بتن از جمله مصالح پر کاربرد در صنعت ساختمان است که از ترکیب مواد مختلفی بدست می اید، در این مقاله به بررسی چند مورد از روش های اب بندی بتن و دلایل اب بندی بتن پرداخته ایم.

امروزه در قسمت های مختلف ساختمان سازی از بتن استفاده میشود، بتن امروزه به یکی از مواد پر مصرف صنعت ساختمان تبدیل شده است. اب بندی بتن در سازه های ابی از اهمیت زیادی بر خوردار است.

 

بتن یک ماده متخلخل است و اگر به صورت درست و اصولی اب بندی نشود می تواند مقدار زیادی اب را جذب کند، تنها مسئله مهم جذب اب نیست بلکه جذب سایر مواد شیمایی موجود در اب است که با گذشت زمان باعث خرابی بتن و سازه می شوند.

هر چند که امروزه بتن در انواع و کاربردهای مختلفی موجود است و طیف وسیعی از مصالح را شامل می شود اما در برخی موارد از بتن برای ساخت استخر و سازه های ابی دیگر استفاده می شود و در این مقاله تمرکز اصلی ما بر روی اب بندی بتن استخر است اما شما می توانید از این روش ها برای اب بندی بتن و استفاده در سایر قسمت ها بهره ببرید.

بتن ریزی

انواع روش های اب بندی بتن

اب بندی بتن به وسیه ورق

استفاده از این ورقه ها باید به صورت اصولی و با شرایط خاصی صورت بپذیرد، این ورقه ها معمولا از جنس مواد قیری، پلی اتیلن و پلیمر هستند که باعث اب بندی، افزایش مقاومت کششی و عدم عبور مواد شیمایی می شوند.

استفاده از این روش معایب زیادی دارد اما در موارد نسبتا زیادی برای اب بندی بتن از این روش استفاده میشود، محل اتصال قسمت های مختلف این ورق ها باید به خوبی به یکدیگر متصل شوند و سطح زیر کار نباید سطح متخلخلی باشد به همین دلیل برای سطح زیر کار از یک لایه محافظ غیر متخلخل استفاده میشود.

استخر بتنی

اب بندی با استفاده از افزودنی های بتن

افزودنی های بتن موادی هستند که با اضافه شدن در بتن باعث اب بندی بتن میشوند، این نوع مواد از روش های جدید و مدرن به شمار می رود که در سالیان گذشته مورد استقبال و استفاده قرار گرفته است.

این مواد در هنگام بتن ریزی یا قبل از بتن ریزی با بتن مخلوط می شوند و انواع گوناگونی دارند، شرکت های مختلفی به تولید و پخش این مواد مشغول هستند و برند های مختلفی افزدونی های بتن برای کاربرد های مختلف دارند.

به طور مثال ژل میکروسیلیس، برخی چسب های بتن، و… از موادی هسنتد که توسط برند های مختلف تولید میشوند، البته استفاده از واتر استاپ، الیاف بتن و سایر مواد تقویتی برای کمک به اب بندی و افزایش مقاومت بتن هم در کنار سایر افزودنی های بتن، رایج است.

افزودنی بتن

اب بندی با پوسته های مایع

در سالیان گذشته و قبل از گسترش و استفاده از روش افزودنی های بتن، اب بندی بتن به صورت خارجی صورت می گرفت. به این منظور برخی مواد پلیمری و پرایمر های خاص با استفاده از قلم مو، کاردک، اسپری و… بر روی سطح خارجی بتن اجرا می شد.

این مواد در مدل ها و انوع مختلفی مورد استفاده قرار می گرفتد البته امروزه هم استفاده از این روش همچنین شایع است و در برخی موارد از این مواد و روش ها برای اب بندی بتن استفاده میشود.

بتن افزودنی اب بند

چرا بتن با این روش ها به صورت کامل اب بندی نمیشود؟

به هر صورت بتن خاصیت متخلخل دارد و با اضافه کردن افزودنی های بتن تا حد زیادی بتن شما اب بندی میشود اما با انجام این روش ها نمی توان با اطمینان گفت که بتن و سازه شما به طور کامل اب بندی شده است، هر چند که در برخی موارد با استفاده از همین روش ها استخر و سازه به صورت کامل اب بندی شده و سالیان زیادی هم کار کرده است.

اما مشکل از جایی شروع میشود که شما نمی توانید میزان پخش شدن و مخلوط شدن افزودنی ها در بتن را به طور کامل مشخص کنید و در کل سطح سازه این مواد را به صورت کامل در بتن پخش کنید.

در این صورت در برخی از قسمت های بتن شما مواد اب بندی به صورت کامل پخش شده و بتن اب بند است اما ممکن است در برخی قسمت ها این مواد به صورت کامل پخش و مخلوط نشده باشند و جذب اب داشته باشید.

به همین دلیل با استفاده از این مواد تا حدود 70 درصد سازه شما اب بند میشود، و برای اطمینان و اب بندی کامل پیشنهاد میشود از مواد اب بندی و عایق های مختلف استفاده کنید.

استخر بتنی

سخن پایانی

استفاده از بتن برای ساخت استخر یکی از بهترین روش های ساخت استخر است و استخرهایی که به صورت اصولی و درست با بتن مسطح ساخته می شوند عمر مفید بالایی دارند، در صورت استفاده از روش های اب بندی بتن، استخر شما تا حدود 70 درصد اب بندی می شود اما باز هم برای احتیاط بیشتر پیشنهاد میشود تا از عایق های مختلف برای عایق بندی صد در صدی استخر استفاده کنید.

در این مقاله به بررسی چرایی مهم بودن اب بندی بتن و برخی از روش های اب بندی بتن پرداختیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اب بندی بتن و جزئیات فنی پیشنهاد میشود تا به افراد متخصص و با تجربه در زمینه بتن مراجعه کنید و از انها مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button