6 تا از مهم ترین دلایل خرابی ایزوگام

عکس ایزوگام کاری

برای عایق بندی پشت بام راه های مختلفی وجود دارد، یکی از قدیمی ترین روش هایی که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار میگرفته است استفاده از ایزوگام و قیرگونی پشت بام بوده است. در این مقاله به برسی 6 مورد از دلایل خرابی ایزوگام پشت بام پرداخته ایم.

برندها و مدل های مختلف ایزوگام و قیر در بازار موجود هستند که شما باید با توجه به مکان و بودجه تان تصمیم به خرید ایزوگام بگیرید، به صورت خلاصه 6 مورد از مهم ترین دلایل خرابی ایزوگام به شرح زیر است:

  • نصب غیر اصولی
  • تغییرات آب و هوایی
  • زیر سازی اشتباه
  • ضربه و برخورد های شدید
  • استفاده از ایزوگام بی کیفیت
  • اتمام عمر مفید ایزوگام

در ادامه هر کدام از موارد بالا به صورت جداگانه توضیح و بررسی شده اند.

نصب ایزوگام روی پشت بام

نصب غیر اصولی ایزوگام

این مورد انقدر مهم و تاثیر گذار است که اگر شما بهترین مدل ایزوگام را هم تهیه کنید اما در نصب اشتباه کنید،هزینه های زیاد و جنس مرغوب هیچ اثر خاصی ای ندارد و بعد از مدتی ایزوگام شما به دلیل نصب اشتباه دچار مشکل میشود.

برای نصب باید به افراد با تجربه و کاربلند مراجعه کنید. در هنگام نصب هم حتما به گوشه ها، اورلب ها و سایر قسمت های کار توجه کنید و مطمئن شوید که ایزوگام به خوبی به سطح زیر کار چسبیده است.

در نصب ایزوگام لبه های ایزوگام 10 سانت با یکدیگر همپوشانی دارند که به این قسمت ها اورلب گفته میشود و هنگام نصب باید توجه زیادی به این قسمت ها داشت زیرا بسیاری از خرابی های ایزوگام از همین قسمت اتفاق می افتد.

همچنین نصب ایزوگام در سطح کف اسان تر و مطمئن تر از نصب ایزوگام در سطوح 90 درجه است و به صورت کلی نصب ایزوگام در سطوح با زاویه 90 درجه توصیه نمیشود اما در صورتی که تصمیم به نصب ایزوگام در چنین سطوحی را دارید باید برای نصب دقت کافی به خرج دهید تا در اینده برای ایزوگام شما مشکلی پیش نیاید.

 

شرایط اب و هوایی عامل موثر بر خرابی ایزوگام

موردی بعدی از مهم ترین دلایل خرابی ایزوگام هاست تغییرات اب و هوایی و شرایط جوی مکان استفاده از ایزوگام است. ایزوگام با توجه به شرایط اب و هوایی انواع مختلفی دارد.

به طور مثال برای موقعیت هایی با اب و هوای سردسیر از ایزوگام های پلیمری استفاده میشود تا در سرمای شدید ایزوگام نصب شده ترک نخورد. شما باید هنگام انتخاب ایزوگام شرایط اب و هوایی محل مورد نظر را بررسی کنید و با توجه با نوع اب و هوای منطقه اقدام به انتخاب ایزوگام مناسب کنید. در غیر این صورت با تغییر شرایط اب و هوایی ایزوگام شما دچار مشکل میشود و هیچ راهی جز تعویض ایزوگام برای برطرف کردن کامل این مشکل نیست!

زیر سازی ایزوگام

زیر سازی اشتباه

بهتر است که ایزوگام شما بیشترین چسبندگی به سطح زیر کار را داشته باشد، برای این که چسبندگی ایزوگام به زیر کار بیشتر شود باید قبل از نصب ایزوگام نکات زیر را به درستی انجام داد.

سطح زیر کار ایزوگام صاف و یکدست باشد و قبل از ایزوگام کردن سطح از یک لایه پرایمر یا قیر استفاده شود. هنگام ایزوگام کردن هم گرم کردن به اندازه ایزوگام از دیگر اقدامات مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

اگر موارد بالا به درستی انجام شود ایزوگام شما چسبندگی زیادی به سطح زیر کار پیدا میکند و باعث جلوگیری از نفوذ اب به زیر ایزوگام میشود. و اگر در موقعیتی خاص اب به زیر ایزوگام شما نفوذ کند، ایزوگام شما به راحتی از سطح کار جدا نمیشود.

علاوه بر این توجه به شیب بندی اصولی و عدم تجمع اب بر روی قسمت هایی از ایزوگام از دیگر عوامل موثر بر خرابی ایزوگام است. اگر سطح شما درست شیب بندی نشده باشد و اب در قسمت هایی از ایزوگام جمع شود، رطوبت اب در دراز مدت به طیح زیر کار ایزوگام نفوذ میکند و باعث جدا شدن ایزوگام یا همان طبله کردن ایزوگام میشود.

 

ضربه و برخورد های شدید به ایزوگام

ایزوگام های موجود در بازار حالت منعطفی دارند و برخورد ضربه های شدید و یا برخورد اشیاء تیز به سطح ایزوگام باعث سوراخ شدن یا پارگی ایزوگام میشود.

و همین پارگی و سوراخ شدگی در دراز مدت باعث به وجود امدن مشکلات بعدی و جدی تری در ایزوگام شما میشود، اگر مکانی که شما قصد ایزوگام کردن ان را دارید، شلوغ و پر رفت و امد است پیشنهاد میشود تا روی ایزوگام تان را یک لایه سیمان بکشید یا از موزاییک روی ایزوگام استفاده کنید. این کار باعث افزایش عمر ایزوگام شما میشود و ضربه و برخورد های شدید هم اسیبی به ایزوگام شما نمیرساند.

 

استفاده از ایزوگام بی کیفیت

بهتر است بدانید که تمام ایزوگام ها از 3 ماده اصلی تیشو، قیر و پلیمر تشکیل شده است. در ایزوگام های بی کیفیت و ارزان قیمت از مواد اولیه نا مرغوب استفاده شده است و همین مسئله باعث کاهش کیفیت اصلی ایزوگام و کاهش عمر مفید ایزوگام شما میشود.

برای جلوگیری از مشکلاتی که ناشی از بی کیفیتی ایزوگام است، شما باید در انتخاب ایزوگام با برند معتبر و با کیفیت خریداری کنید و از خرید ایزوگام های نامعتبر به دلیل قیمت پایین تر خودداری کنید.

اجرای ایزوگام عکس

اتمام عمر مفید ایزوگام

در اخر شاید شما همه موارد بالا را رعایت کنید اما بعد از 10-15 سال از گذشت فرایند نصب ایزوگام، کم کم برای ایزوگام مشکلاتی پیش بیاید و در این مورد باید گفت که عمر مفید ایزوگام حدود 10 سال تعیین شده است و بعد از نصب با توجه به اب و هوا و محل نصب و… ممکن است ایزوگام شما کمتر یا بیشتر از این مقدار عمر کند.

اما اگر بعد از 10 سال برای ایزوگام شما مشکلاتی پیش امد بهتر است به جای حل موردی مشکلات به فکر بازسازی مجدد ایزوگام هایتان باشید.

 

سخن پایانی

همان طور که خواندید در هنگام انتخاب ایزوگام باید به مدل، کیفیت و… توجه کنید و ایزوگام مناسب کار خودتان را خریداری کنید، با رعایت موارد گفته شده بالا شما می توانید به صورت بهینه و به بهترین صورت فرایند عایق بندی پشت بام را انجام دهید و از نظر عمر مفید و کارکرد ایزوگام تا چند سال مطمئن باشید.

اما اگر هر کدام از موارد بالا به درستی رعایت نشود باعث به وجود امدن مشکل برای ایزوگام و سازه ساختمان شما خواهد شد که رفع این مشکلات نیازمند صرف هزینه، وقت و انرژی زیادی خواهد بود پس بهتر است در ابتدا به بهترین و کامل ترین حالت فرایند ایزوگام کردن و عایق بندی پشت بام انجام شود تا در اینده مشکلات بعدی برای شما پیش نیاید.

به هر حال اگر به هر دلیلی برای ایزوگام شما مشکلی به وجود امده است. برای ترمیم ایزوگام تان می توانید از ایزوگام مایع ایزوفیکس استفاده کنید. ایزوگام مایع ایزوفیکس از بهترین ترمیم کننده های ایزوگام به شمار میرود و با اجرای اسان و بدون نیاز به اتش و گرم کردن به راحتی می توانید اکثر مشکلات ایزوگام را رفع کنید.

 

برای خرید ایزوگام مایع به صورت تکی و عمده، تمایل به اخذ نمایندگی و اطلاع از سایر اطلاعات، تماس با کارشناسان ایزوفیکس، مشاوره و سئوال در مورد محصولات می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

09190958620

09155595067

051-37243814

تماس با شماره های بالا رایگان است و هیچ گونه هزینه اضافی برای شما ندارد!

در قسمت محصولات سایت می توانید انواع ایزوگام مایع های موجود در سایز های مختلف را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button