راهنمای جامع و کامل عایق بندی استخر

عایق بندی استخر

در ساخت سازه هایی که در ارتباط با مایعات هستند بحث عایق بندی یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در نظر گرفته شود، در مورد عایق بندی استخر ها هم شما باید بیشتر از هر چیزی به اب بندی استخر توجه کنید. در این مقاله به صورت کامل به برسی عایق بندی استخرها پرداخته ایم.

 

از استخر برای نگهداری آب و یا سایر مایعات استفاده میشود و باید در فواصل زمانی مشخص استحکام و ظاهر استخر بررسی شود تا اگر استخر دچار مشکل شده بود، مشکلات شناسایی و هر چه سریع تر رفع شوند.

عایق استخری ایزومکس

اقدامات قبل از عایق بندی استخر

شما در ابتدا با توجه به کاربر و مکان قرار گیری استخرتان باید نوع و روش خاصی را برای اب بندی استخرتان انتخاب کنید، استخر های کشاورزی اکثرا از نوع خاکی و سایر استخر ها از بتن یا سایر مطالح ساخته میشوند.

پیشنهاد میشود قبل از شروع ساخت استخر با یک فرد متخصص برای ساخت استخر مشورت کنید و بهترین راهکار را شناسایی و اجرا کنید، این فرایند اگر مدت زیادی هم طول بکشد با هم ارزش دارد زیرا در صورتی که استخر شما در اینده ترک بخورد یا مشکلات عایق بندی داشته باشد شما باید هزینه های زیادی را برای اصلاح استخرتان پرداخت کنید.

پس در همان ابتدای کار با افراد متخصص مشورت کنید، قبل از عایق بندی استخر شما باید از استحکام سازه اصلی استخر اطمینان داشته باشید و بعد اقدام به عایق بندی استخر کنید.

اگر عایق شما در اینده دچار مشکل شود با اجرا دوباره و ترمیم مشکل حل میشود اما اگر بعد از مدتی اصل سازه استخر شما دچار مشکل شود باید هزینه های زیادی برای اصلاح سازه و عایق بندی مجدد کنید.

در هنگام ساخت استخر به گوشه های استخر توجه زیادی داشته باشید زیرا در استخر ها فشار اب به صورت ثابت نیست و با توجه به عمق و برخی کمیت های دیگر فیزیکی فشار در گوشه های کف استخر بیشتر از سایر بخش هاست.

برای شکست فشار در گوشه ها و کف استخر شما باید از گروت یا سیمان استفاده کنید، گوشه های کف استخر را به صورت 90 درجه ماهیچه گذاری کنید که به این کار به اصطلاح ماهیچه کشی گفته میشود، این کار باعث شکست فشار در عمق و گوشه های استخر میشود. پیشنهاد میشود برای ماهیچه کشی از گروت استفاده کنید.

البته برای هر نوع استخری هم شما نیاز به ماهیچه کشی گوشه ها ندارید، در صورتی که عمق استخر شما زیاد است یا از زمان ساخت استخر شما مدت زیادی گذشته است و قصد بازسازی استخر را دارید و موارد این چنینی برای شما پیش امده استخر شما قبل از عایق بندی نیاز به ماهیچه کشی دارد.

بعد از این که از که از سازه استخر مطمئن شدید می توانید سراغ عایق بندی استخر بروید. برای عایق بندی شما با انواع مختلفی از عایق ها روبه رو هستید و اکثر این عایق ها از رزین اکریلیک و پلیمر و… هستند.

به صورت کلی شما برای داشتن یک استخر خوب باید ویژگی های منطقه ای که استخر شما در انجا است را بشناسید، از مواد و مصالح با کیفیت برای ساخت استخر استفاده کنید و در اخر عایق مناسب کار خود را انتخاب و به صورت درست و اصولی اقدام به عایق بندی استخر کنید.

اب بندی با عایق ایزومکس

دلایل اب بندی استخر

همان طور که گفتیم از استخر بریا نگهداری مایعات استفاده میشود و نباید استخر درز و نشتی داشته باشد زیرا هم باعث هدر رفت اب و مایعات استخر میشود و به مرور زمان نشت مایعات استخر باعث خرابی سازه استخر خواهد شد.

بتن و سیمان هم جزوه دسته مواد متخلخل هستند این به این معنی است که مایعات از این مواد عبور میکنند. همچنین در موارد هدف از اب بندی سازه جلو گیری از نشت مایعات و رطوبت به داخل استخر است این مورد مقاومت فشار منفی نامیده میشود.

برخی عایق های هم مقاومت فشار منفی دارند و هم مقاومت فشار مثبت ولی برخی عایق ها فقط مخصوص مقاومت مثبت یا منفی هستند. منظور از فشار مثبت نشت مایعات از داخل به بیرون و همان طور که گفتیم منظور از فشار منفی نشت مایعات از بیرون به داخل است.

همچنین در صورت عایق نشدن استخر به مرور زمان اب یا سایر مایعات باعث شسته شدن سازه استخر میشود و در نهایت استخر ممکن است سازه استخر ما خراب شود و یا نشست کند.

هزینه های عایق کاری استخر کمتر از ساخت خود سازه استخر است و عقلانی ترین حالت ساخت سازه و اب بندی استخر است در صورت اشکال در اب بندی یا عایق کاری نکردن استخر در اینده شما با مشکلات زیادی روبه رو میشوید و هزینه های یبشتری هم برای اصلاح  استخر باید بپردازید؛ و حتی در برخی موارد مجبور به تخریب و ساخت مجدد استخر خواهید شد.

عایق سفید ایزومکس

انواع عایق رطوبتی استخر

برای عایق بندی استخر عایق ها و روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه برخی از رایج ترین روش های عایق بندی استخر را توضیح داده ایم.

عایق بندی استخر با قیر و ایزوگام

از قدیمی ترین روش های اب بندی استخر می توان به عایق بندی با قیر و ایزوگام اشاره کرد. در این روش برای عایق بندی ابتدا سطح اصلی سازه استخر قیرگونی میشود و بعد دو یا سه لایه ایزوگام اجرا میشود تا استخر عایق شود.

این روش نیاز به یک فرد متخصص برای قیرگونی و انجام ایزوگام دارد و همچنین نیاز به برخی تجهیزات ماننده شعله پخش کن و اتش و… برای ایزوگام کردن استخر داشته باشید، این موارد را می توان به نوعی نقطه ضعف این روش دانست.

علاوه بر این به دلیل کار با قیر و اتش مشکلات و خطرات این روش نسبت به سایر روش ها بیشتر است. به هر صورت امروزه هنوز هم استخر ها و مکان های مختلفی با استفاده از قیر و ایزوگام عایق میشوند و این نوع عایق بندی در برخی از استخر ها هم عملکرد خوبی دارد و سالیان زیادی مورد استفاده قرار میگیرد.

عایق بندی با ایزوگام

عایق بندی استخر با کاشی کاری و سیمان

عایق بندی با سیمان یکی دیگر از روش های اب بندی استخر است، در این روش باید مواد و پلیمر های مخصوصی را به سیمان اضافه کرد و بعد اقدام به ماهیچه کشی استخر با ملات به دست امده کرد.

علاوه بر خود سیمان در این روش از سایر مواد بر پایه سیمان هم استفاده میشود و با قطر حدودا 10 سانتی در استخر اجرا می شود، معمولا در روش عیق بندی سیمانی و عایق بندی با قیر و ایزوگام بعد از عایق بندی یک لایه مجدد روی عایق سیمان و ملات کاری میشود و بعد اقدام به کاشی کاری سطح استخر می کنند.

این روش به دلیل هزینه چند برابری برای عایق بندی استخر توسط ما به هیچ شخصی توصیه نمیشود، هر چند امروزه برخی مواد و پودر های اب بندی هم برای کاشی استفاده میشود اما مشکل اصلی زمانی است که شما به طور مثلا با روش سیمانی یا ایزوگام اقدام به عایق بندی استخر کرده اید و بعد یک لایه کاشی کاری هم روی کار برای زیبایی انجام داده اید و بعد از مدتی استخر شما اب کم میکند!

در این حالت معمولا کار شما برای ترمیم عایق استخرتان سخت تر است و در برخی موارد برای ترمیم عایق استخر شما مجبور به تخریب لایه کاشی و عایق بندی مجدد می شوید. اما زیبایی ظاهری این نوع استخر نسبت به سایر روش ها بهتر است اما هزینه های شما و عایق بندی استخر هم سخت تر و مشکل تر است.

عایق کاری استخر با کاشی و سرامیک

عایق بندی استخر با عایق های پلیمری و نانو

امروزه عایق های مختلفی برای عایق بندی استخر وارد بازار شده اند،عایق های پلیمری، رزین اکریلیک، چسب های مختلف، مواد نانو و… از جمله این موارد هستند.

شرکت های مختلفی این نوع عایق ها را تولید و پخش می کنند و هر کدام قابلیت ها و انواع مختلفی دارد. به طور مثال عایق دو جزئی ایزومکس محصول شرکت ایزوفیکس یکی از این نوع عایق هاست.

این دسته از عایق های معمولا راحت اجرا میشوند و برای اجرا نیازی به استفاده از وسایل و تجهیزات خاصی نیست، همچنین تمرکز این عایق ها بر رفع مشکلات عایق بندی های قدیمی است.

به طور مثال برخی از این نوع عایق ها مقاومت فشار مثبت و منفی دارند (ایزوگام مقاومت فشار منفی ندارد)، ضد جلبک و لجن هستند، رنگ بندی دارند و شما بعد از اجرا این عایق ها نیازی به کاشی کاری و یا خرید و رنگ امیزی استخر ندارید و از این دست موارد؛ معمولا این نوع عایق ها امروزه انتخاب بهتری نسبت به روش های گفته شده برای عایق کاری به شمار می روند.

عایق بندی استخر با چسب های اب بندی

در استخر های بتنی شما می توانید با اضافه کردن چسب بتن و برخی پلیمرهای مخصوص داخل بتن مسلح خود بتن را عایق کاری کنید و استخر شما بعد از بتن ریزی به تا حد زیادی اب بندی شده است و برای مطمئن شدن بتن با استفاده از مواد و پلیمرهای خاص دوباره استخر عایق کاری میشود.

اما مهم ترین قسمت در این روش استفاده و ترکیب مواد عایق بندی با بتن مسلح و ساخت صحیح و اصولی سازه استخر است، در ادامه شما با استفاده از ابزار الات و مصالح خاص یک لایه دیگر به عنوان عایق استخر اجرا میکنید و استخر شما کاملا اب بندی شده است.

عایق کاری استخر کشاورزی

عایق بندی با ژئو ممبران

این روش در 90 درصد موارد برای عایق بندی استخر های کشاورزی استفاده میشود، در ابتدا سطح استخر شما توسط بل مکانیکی و لودر اماده میشود و بعد سطح روی کار صاف و تمیز می شود و در ادامه لایه های ژئوممبران روی سطح کار پهن و برش زده میشود و در اخر اتصالات این لایه ها انجام میشود.

اکثر استخر های کشاورزی برای نگهدار اب یا موجودات ابزی استفاده میشوند به همین دلیل شما در انتخاب عایق از بهترین مدل و با کیفیت ترین مواد استفاده کنید تا حیات موجودات و استخر شما در دراز مدت دچار مشکل نشود.

قبل از بتن ریزی یا ساخت استخر های خاکی کشاورزی بهتر است شما ویژگی های خاک منطقه از نظر جنس، نفوذ پذیری، تراکم و… را بررسی کنید و بعد با کمپرس کردن چند لایه خاک رس و شن محل ساخت استخر را مستحکم کنید.

 

نکته مهم در عایق بندی استخر

در هر مرحله از مراحل عایق کاری و ساخت استخر بر مراحل انجام شده نظارت کامل داشته باشد و سازه و عایق را چند بار در مراحل مختلف تست و بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل در سازه یا عایق بندی هر چه زودتر این مشکل را حل کنید و بعد سراغ مراحل بعدی کار بروید.

این کاری باعث میشود تا شما از استخر خودتان مطمئن باشید و استخر شما سال های طولانی عمر کند و مورد استفاده قرار بگیرد. همچین ذر مواردی مانند زلزله، رانش زمین و… حتما وضعیت استخر تان را بررسی کنید.

در مرحله اخر بعد از اماده شدن کامل استخر و عایق بندی؛ استخرتان را اب گیری و به مدت چند روز زیر تست قرار دهید و سطح اب استخر را به طور مرتب چک کنید.

اگر استخر شما ورودی و خروجی اب خاصی دار، حتما اطراف این ورودی / خروجی ها را از نظر اب بندی چک کنید و در صورت نیاز از عایق های مخصوص برای اب بندی این قسمت ها استفاده کنید. این قسمت ها از قسمت های خطرناک در استخر ها هستند که موارد زیادی از نشتی های اب استخرها مربوط به این قسمت ها بوده است.

عایق بندی استخر خانگی

عایق استخر ایزومکس

در نهایت شرکت ایزوفیکس تولید کننده عایق دو جزئی ایزومکس است که یک نوع عایق رطوبتی استخر است. این محصول در دو رنگ ابی و سفید تولید میشود و به صورت 10 لیتر رزین مخصوص و 20 کیلو پودر اب بندی ایزومکس به فروش میرسد.

این محصول مقاومت فشار مثبت و فشار منفی دارد و برای اجرا شما نیاز به فرد متخصص و تجهیزان خاصی ندارید، این عایق مقاومت صددرصدی در برابر رطوبت دارد و میتوان برای عایق بندی استخر های خانگی، کشاورزی، پرورش ماهی و… مورد استفاده قرار گیرد.

میتوانید در پیج اینستاگرام ما در قسمت هلایت مستندات و گواهی نامه ها مدارک فنی، گواهی ثبت اختراع و تست های ازمایشگاهی محصولات را مشاهده کنید.

 

نمونه کارهای انجام شده با عایق دو جزئی ایزومکس

مشتریان زیادی در شهر های مختلف از عایق ایزومکس برای پروژه هایشان استفاده کرده اند، این عایق در استخر های کشاورزی، استخر های خانگی، حوضچه ها، استخر های پرورش ماهی، آبنماها و… استفاده شده است.

در ادامه برخی از نمونه کارهای اجرا شده توسط عایق دو جزئی ایزومکس را مشاهده می کنید:

عایق ایزومکس استخر       عایق استخری

عایق رطوبتی استخر       عایق رطوبتی

موارد بالا برخی از تصاویری است که مشتریان خودشان عایق استخری ایزومکس را اجرا و تصاویر نهایی را برای ما ارسال کرده اند، برای دیدن تصاویر و فیلم های بیشتر از کارهای انجام شده با عایق استخری ایزومکس پیج ما در اینستاگرام را دنبال کنید.

company_isofix@

نحوه اجرا عایق استخری ایزومکس

برای اجرا شما باید در مرحله اول سطح سازه استخر را تمیز کنید و در صورت نیاز سطحی صاف و یک دست ایجاد کنید، بعد از این که به خوبی سطح سازه استخر تمیز شد رزین و پودر ایزومکس را به مقدار لازم با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید.

مقدار ترکیب پودر و رزین بستگی به نحوه اجرا شما دارد اگر میخواهید عایق را با کاردک و ماله اجرا کنید پودر را بیشتر از رزین اضافه کنید تا ملات حالت خمیری داشته باشد اما اگر میخواهید با چرتکه عایق را اجرا کنید باید رزین را بیشتر اضافه کنید تا ملات نهایی شما رقیق تر و قابل اجرا با چرتکه باشد.

پیشنهاد میشود تا ملات را دو دست اجرا کنید، ابتدا یک دست عایق را روی استخر اجرا کنید و بعد از مدتی که عایق به ثبات رسید و کمی خشک شد دست دوم را اجرا کنید تا عایق به ضخامت مورد نظر برسد.

همچنین اگر ملات شما خیلی رقیق شده است و با چرتکه عایق را اجرا می کنید به دلیل رقیق بودن و کمتر شدن ضخامت عایق، چند دست عایق را اجرا کنید تا عایق به ضخامت مورد نظر برسد.

ضمنا برای رقیق کردن این عایق فقط از رزین همره با پودر استفاده کنید و از اضافه کردن اب، تینر، بنزین وسایر حلال ها به عایق خودداری کنید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر و دیدن کلیپ های اموزشی نحو اجرای این عایق به پیج اینستاگرام ما به ادرس زیر مراجعه کنید.

 

مزایای عایق ایزومکس

اصلی ترین ویژگی عایق ایزومکس سادگی اجرا این عایق است همان طور که مشاهده کردید فقط کافی است تا به مقدار مورد نیاز پودر و رزین ایزومکس را با هم مخلوط کنید و بعد با هر وسیله ای که راحت هستید ملات به دست اماده را روی سازه استخر اجرا کنید.

برای اجرا می توانید از وسایل زیر استفاده کنید:

  • کاردک
  • چرتکه
  • ماله
  • و…

برای عایق بندی استخر هم نیازی به تخصص و نیروی خاصی نیست و هر فردی می تواند به اسانی این عایق را اجرا کند، نا گفته نماند که به خریدار برای اجرا عایق اموزش های لازم داده میشود و در طول کار کارشناسان ایزوفیکس چند مرتبه به صورت های مختلفی روند پروژه را پیگیری میکند و راهنمایی های لازم را انجام میدهند.

 

برای خرید عایق ایزومکس به صورت تکی و عمده، تمایل به اخذ نمایندگی و اطلاع از سایر اطلاعات، تماس با کارشناسان ایزوفیکس، مشاوره و سئوال در مورد عایق می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

09190958620

09155595067

051-37243814

تماس با شماره های بالا رایگان است و هیچ گونه هزینه اضافی برای شما ندارد!

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید شماره تلفن خودتان را در بخش کامنت ها ارسال کنید تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل کنند، لازم به ذکر است که تماس از طرف ما برای شما هیچ هزینه ای ندارد و شماره تلفن شما در بخش کامنت ها برای سایر کاربران نمایش داده نمیشود!

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کامل عایق بندی استخر پرداختیم، انواع روش های اب بندی استخر، دلایل عایق کاری استخر و نحوه عایق کاری استخر از مواردی بود که در این مقاله گفته شد، لازم به ذکر است که به جر عایق دو جزئی ایزومکس، شرکت ایزوفیکس محصولات دیگری هم مانند پودر اب بندی و ایزوگام مایع هم دارد که هر کدام کاربرد های مختلفی دارند.

عایق بندی استخر یکی از بهترین گزینه ها برای افزایش عمر استخر و کاهش هزینه ها است که علاوه بر نوع عایق اجرا درست عایق هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button