ایزوگام از چه موادی تشکیل شده است؟

مواد تشکیل دهنده ایزوگام

ایزوگام یکی از پرکاربردترین عایق های پیش ساخته می باشد که بیشتر برای عایق بندی پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد، در این مقاله به بررسی مواد تشکیل دهنده ایزوگام پرداخته ایم.

شناخت بیشتر ایزوگام باعث میشود تا شما راحت تر توانایی انتخاب ایزوگام مناسب برای خودتان را داشته باشید، انتخاب نوع ایزوگام اشتباه یکی از اصلی ترین دلایل خرابی ایزوگام است که مشکلات زیادی را برای شما به وجود می اورد.

مقدمه ای در مورد ایزوگام

ایزوگام از حدود 40 سال پیش وارد عرصه عایق بندی شد، قبل تر از قیر و اسفالت برای عایق بندی استفاده می شد اما با پیدایش عایق های رطوبتی و مزیت های بیشتر نسبت به روش های قدیمی، کم کم از ایزوگام برای عایق بندی و ایزولاسیون ساختمان استفاده شد.

امروزه هم یکی از متداول ترین روش های عایق بندی استفاده از ایزوگام است، اما بهتر است بدانید که ایزوگام هم دارای انواع و مدل های مختلفی است؛ که با توجه به شرایط مختلف مدل های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مواد تشکیل دهنده ایزوگام

به طور کلی ایزوگام از 3 ماده اصلی تیشو، قیر و پلیمر تشکیل شده است، در ساخت ایزوگام برخی نکات فنی و استانداردها باید رعایت شود که در ادامه برخی از مهم ترین این موارد اورده شده است.

عکس لایه های ایزوگام

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، لایه زیرین ایزوگام یک لایه نازک پلاستیکی از جنس پلی اتیلن است و دو لایه نمدی که شامل پلی استر و تیشو است، بین دو لایه قیر پلیمری قرار دارد و در نهایت لایه بالایی ایزوگام را هم با فویل آلومینیومی پوشانده اند.

البته در برخی از مدل ها لایه آلومینیومی آخر وجود ندارد که این نوع ایزوگام ها قیمت نسبتا کمتری نسبت به نوع فویل دار دارند. ایزوگام های فویل دار به دلیل بازتاب نور خورشید، باعث جلوگیری از روان شدن ایزوگام  و کاهش دما میشوند.

پلی استر و تیشو به کار رفته در ایزوگام از نوع خاصی است و البته برخی شرکت های تولید کننده ایزوگام برخی مواد خاص را به ایزوگام اضافه می کنند و ایزوگام با ویژگی های مورد نظرشان را تولید و به فروش می رسانند.

به  طور مثال ادغام الیاف معدنی با نخ شیشه به ایزوگام باعث افزایش مقاومت کششی و استحکام ایزوگام میشود، در بازار برخی ایزوگام ها به صورت دو لایه و تک لایه موجود است که از نوع دو لایه بیشتر برای عایق بندی پشت بام و نما استفاده میشود.

ایزوگام دو لایه شامل یک لایه پلی استر و یک لایه تیشو است که از مهم ترین ویژگی های این نوع ایزوگام استحکام و مقاومت بیشتر در برابر نفوذ اب است. و به همین دلیل این نوع ایزوگام مناسب سطوح خارجی مثل پشت بام و… است؛ البته ضخامت و وزن این نوع ایزوگام بیشتر از نوع تک لایه است.

ایزوگام تک لایه فقط شامل یک لایه پلی استر دوخته است که خاصیت انعطاف پذیری بیشتری دارد و نسبت به نوع دو لایه دارای ضخامت و وزن کمتری است و بیشتر برای فوندانسیون ساختمان، پی ساختمان و این و موارد استفاده میشود.

عایق بندی پشت بام با ایزوگام دو لایه فول دار

برخی از استاندارد های مهم در تهیه ایزوگام

ایزوگام هم مانند سایر محصولات دارای استاندارد و شرایط خاصی برای تولید است. در ادامه برخی از مهم ترین شرایط ایزوگام را برای شما اورده ایم:

قیر به کار رفته در ایزوگام، قیر با درجه نفوذ 60 الی 70 درصد درجه میباشد، به نوعی میتوان گفت که قیر اصلی ترین ماده در ایزوگام است و اگر قیر به کار رفته در ایزوگام با کیفیت باشد تا حد زیادی کیفیت نهایی ایزوگام هم بالاتر میرود. استفاده از قیر باعث چسبندگی و نفوذ ناپذیری بیشتر ایزوگام میشود.

پلی استر به کار رفته در ایزوگام از نوع پلی استر سوزنی است که به دلیل داشتن منافذ و ضخامت مناسب باعث جذب بهتر و نفوذ بیشتر قیر به الیاف ایزوگام میشود که در نهایت باعث افزایش مقاومت کلی ایزوگام میشود.

همچنین در حالت استاندارد نباید وزن یک توپ ایزوگام بیشتر از 40 کیلوگرم باشد، در صورت تا کردن یا پاره کردن نباید ایزوگام شامل ذرات خارجی باشد. همچنین باید سطح نهایی ایزوگام صاف و یکدست باشد.

در رول های اماده نصب ایزوگام نباید بین لایه ها چسبندگی ایجاد شود برای عدم چسبندگی لایه ها از پودر تالک یا پودر مس 600 استفاده میشود، در نهایت رول ایزوگام در بسته بندی پلاستیکی یا کاغذی در بازار عرضه میشود. (بسته بندی پلاستیکی مرسوم تر است)

جذب شیره پلی استر باید به صورت یکنواخت و یکدست باشد و انبار کردن ایزوگام به جهت فلش روی بسته بندی ایزوگام و به صورت افقی باید انجام شود، شکم کردن و خمیدگی گوشه های رول ایزوگام به دلیل انبار کردن طولانی مدت اتفاق می افتد که در هنگام نصب باید به این قسمت ها توجه زیادی داشت، و اگر مشکل این قسمت ها جدی است باید قسمت اسیب دیده از ایزوگام جدا شود.

ایزوگام انبار شده عکس

انواع مختلف ایزوگام

همان طور که خواندید دسته بندی های ایزوگام مختلف است و می توان به صورت کلی ایزوگام را به دسته های زیر تقسیم کرد:

 • ایزوگام دو لایه

ایزوگام شامل یک لایه پلی استر و یک لایه تیشو.

 • ایزوگام یک لایه

ایزوگام شامل یک لایه پلی استر.

 • ایزوگام فویل دار

ایزوگامی که در لایه اخر شامل یک ورق فویل آلومینیومی است.

 • ایزوگام بدون فویل

ایزوگامی که در لایه اخر  ورق فویل آلومینیوم ندارد.

 • ایزوگام با پوشش سنگریزه

ایزوگام هایی که در لایه اخر شامل یک لایه سنگریزه است، این نوع ایزوگام برای مکان هایی که ایزوگام در معرض رفت و امد است مورد استفاده قرار میگیرد.

 • ایزوگام برش خورده (ایزوشینگل)

این نوع ایزوگام برای عایق بندی سقف های شیروانی به سیک خاصی برش میخورد.

 • و…

 

دسته بندی ایزوگام بر مبناهای مختلفی صورت گرفته است. از نظر تعداد لایه، از نظر نوع برش، از نظر نوع پوشش، نوع مواد و… البته به جز این موارد دسته بندی های دیگری برای ایزوگام هم وجود دارد که کمتر شناخته شده اند.

لایه بندی ایزوگام رول شده

کاربردهای ایزوگام

ایزوگام به دلیل سبک بودن و مقاومت بالا در موارد زیر به کار برای عایق بندی استفاده میشود:

 • پشت بام‌ ها
 • نمای ساختمان
 • ایرانیت
 • پی ساختمان
 • استخرها
 • مخازن اب
 • تونل‌ ها
 • کانال‌ های ابیاری
 • سرویس‌ های بهداشتی
 • سردخانه‌ ها
 • سدها
 • پل‌ های هوایی
 • باند فرودگاه
 • پارکینگ‌ های طبقاتی
 • مرغداری‌ ها
 • لوله‌ های اب گاز، نفت
 • و غیره…

البته امروزه با عرضه عایق های جدید پلیمری استفاده از ایزوگام در برخی از موارد بالا اصلا توصیه نمیشود و با توجه به ویژگی های عایق های پلیمری بهترین گزینه استفاده از این عایق ها است.

به طور مثال در این پست در پیج ایزوفیکس در اینستاگرام به بررسی دلایل مناسب نبودن ایزوگام برای عایق بندی استخر پرداخته ایم و دلایل استفاده کردن و برتری عایق های پلیمری نسبت به ایزوگام را شرح داده ایم.

عکس انبار ایزوگام

سخن پایانی

همان طور که خواندید در این مقاله به بررسی مواد تشکیل دهنده ایزوگام پرداختیم و دانستیم که ایزوگام از چند ماده اصلی و با چه استاندارد هایی تولید میشود، همنچنین به بررسی برخی مدل های ایزوگام هم پرداختیم که امیدواریم این اطلاعات به شما در انتخاب ایزوگام مناسب کمک کرده باشد.

بر روی خود بسته بندی های ایزوگام با حروف و علامت های خاصی نوع ایزوگام مشخص شده است که این دسته بندی مشخص کننده ویژگی های محل نصب و شرایط اب و هوایی منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button